MÚR - Múr
Pětice mladíků, co na obalu alba vypadá jako chlapecká kapela z devadesátek, vybublala z islandského podzemí s pozoruhodně vyspělým materiálem. „Múr“ se pohybuje někde na pomezí progresivního metalu, doomu a post-metalu. Výborné album.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
A hle! Další ze zástupu dávno pohřbených a zapomenutých se má až nečekaně dobře k životu! Po čtyřech letech hibernace tentokrát povstali z hrobu k mé nemalé radosti švédští zasloužilí melodici TAETRE. Jedná se o zmrtvýchvstání velice překvapivé, protože skupina odpočívala velice klidně a ani tím nejmenším náznakem nedávala vědět o své existenci. Jednoho dne se však v lůně zatuchlé hrobky přece jen něco pohnulo...
Výsledkem nečekaného vzkříšení je nový talíř „Divine Misanthropic Madness“, který dorazil na pulty vyvolených obchodů na sklonku minulého roku díky dánským Mighty Music. Stříbrný kotouček přináší porci hudby obsahující celou řadu prvků pro kapelu ne právě typických (čtyřletá pauza se musela logicky někde projevit). TAETRE byli v devadesátých letech nepříliš známou (o to však kvalitnější) kapelou, která se oddávala zběsilému roubování všech možných stylů na deathmetalový podklad. Thrash/blackem počínaje a experimenty s gothenburským zvukem konče. Dnes je ale doba jiná a ve Švédsku začíná až nebezpečně růst vliv thrashmetalového klanu, jenž neustále nabývá na síle a přetváří spoustu skupin k obrazu svému. Neo-thrashmetalové metamorfóze se nevyhnuli ani TAETRE, jedním dechem ale musíme dodat, že jejich kořeny, které vždy dlely hluboko v deathmetalových rašeliništích jsou zcela zachovány.
Poměrně jasnou představu o náplni disku získáme už při pohledu na display CD přehrávače, který ukazuje celkem 12 tracků o celkové délce ani ne 35 minutek. Pokud by vás zmíněná čísla ještě nevyvedla z ležérního klidu, můžete se spolehnout, že o veškerou rozvahu přijdete hned po nástupu první skladby. Všedrtící thrash/death vás nemilosrdně zvedne z pohodlného křesílka a surově vás uvrhne do ostnatého jícnu vysokorychlostního masomlýnku, v jehož útrobách si zaručeně prožijete ten pravý očistec. Hlavní zásluhu na vašem utrpení budou mít oba šestistrunní kouzelníci – sám vedoucí smečky Jonas Lindblood a také tajemná postava skrývající se pod ohyzdným pseudonymem Maggot rozpoutávají na „Divine Misanthropic Madness“ opravdové peklo. Hutné valivé old school smrtící riffy (patrný vliv UNLEASHED) v kombinaci s řezavými, jako žiletka ostrými thrashujícími party (inspirace EXODUS nebo DARK ANGEL) nedávají nepřipravenému posluchači vůbec šanci nabrat dech. Korunu instrumentální zručnosti nasazuje pověstný švédský cit pro melodiku, který přece jen trochu obrušuje jinak ostré hrany kytarového dřevorubectví a přidává albu na barevnosti.
Album vznikalo v prostorách studia Los Angered, jehož vlastníkem je samotný Andy LaRocque z KING DIAMOND (Andy se kromě produkce podílel i na některých sólech). Nazvučení všech nástrojů provedla posádka studia velice přesvědčivě, přesně podle svého letitého standardu. O to více zamrzí poněkud utopený vokál frontmana Jonase Lindblooda, místy zanikající v divokých poryvech bitevní vřavy kytarových soubojů. Nechce se mi věřit, že se čtyřletá pauza tak podepsala na onom zvráceném hrdlu, které tak výrazně ozdobilo předchozí skvosty „The Art“ a „Out Of Emotional Disorder“. Jiným negativem je poměrně konzervativní přístup k thrash/deathu jako takovému, což bohužel nedovoluje skupině výrazněji zabrousit do jiných stylových království tak výrazně, jako tomu bylo v minulosti. Na druhou stranu je ale projev kapely daleko sevřenější, přesvědčivější a o poznání drtivější...
Během tvůrčí pauzy TAETRE trochu pozměnili svoji tvář, ale to rozhodně neznamená, že by snad ztratili na přesvědčivosti a pravověrnosti, kterou známe z jejich minulých záznamů. Jen škoda, že stylová paleta není už tak pestrá jako tomu bylo v minulosti - proto ona bodová srážka.
7,5 / 10
1. A Veil Of Madness
2. Virus
3. Paint A Whore As A Saint
4. No Love
5. Pathetic/Organic
6. Diabolical Age
7. Destroy The Dreamvoid
8. Paradox
9. Fathers Foe
10. Reclaiming The Spirit
11. Living The Dream
12. Deathportal
Divine Misanthropic Madness (2002)
Out Of Emotional Disorder (1998)
The Art (1997)
Eternal Eclipse (demo) (1996)
Vydáno: 2002
Vydavatel: Mighty Music Records
Stopáž: 34:37
Produkce: Andy LaRocque and TAETRE
Studio: Los Angered
-bez slovního hodnocení-
Tohle je psychedelická bestie, která je mnohem dusnější než cokoliv z minulosti. A jde vám po krku. Pomalu, ale pevně a vytrvale. Aneb opravdu šťavnatá porce halucinogenního, technického a lehce bizarního disso death metalu.
Je to vskutku těžký poslech. Přesně takový, jaký u takto pojaté nahrávky má být. Zvuk se opravdu povedl. Je těžký, má tlak a výrazně se podílí na faktu, že vám deska nedá nic zadarmo. Pakliže jí dáte šanci, odměna v podobě jedinečné žánrovky se dostaví.
Jen málokdy tak dokonale jméno kapely přiléhá jak na styl, tak na zvuk. Amák vyrobil naprosto tučný bažinatý sound, který skvěle funguje s hudbou i vokálem rozkročeným mezi skřehotavou black metalovou polohu a čistý zpěv trochu evokující například Načevu.
Ja mám pocit, že Švédi sa vrátili až niekam k "Deliverance" a skutočne som nečakal, že ma to bude baviť až takto. Prvé vypočutia prinášajú zvedavosť a radosť; rastie to!
Aktuální EP ukazuje dvě tváře současně. Zprvu klasický symfonický patos, pak ovšem skladby „200 Years“ a „Live The Tale“, které se bez sborových refrénů obejdou, a hned je to o třídu lepší. Tudy vede cesta z tvůrčí smyčky a bezradnosti posledních alb.
Je to úplne posledný album THE CURE? Dôstojnejší odchod si neviem predstaviť. Spočiatku nenápadný album si ma postupne omotal melancholickou atmosférou. Hustý oblak hmly, z ktorej sa mi nechce hľadať cestu von. ,,Disintegration" pre toto desaťročie.